Valerie Smink is allround manager bij Oscar in IJmuiden
Oscar is een ambachtelijke desembakkerij waar alles met de hand nog gemaakt wordt. Het is dan ook een indrukwekkende ervaring wanneer je de enorme bakkerij van Oscar binnenstapt en overal mensen in beweging ziet met kneden, mixen, lamineren of bakken. En niet te vergeten: al die lekkere geuren die op je afkomen. Ruim 10 jaar geleden begon deze bakkerij in IJmuiden, met vervolgens een winkel in Heemstede. Inmiddels heeft Oscar acht winkels, van Haarlem tot Alkmaar, en staat er eind juli een negende op de planning, namelijk op het station Sloterdijk. Midden in die groei staat Valerie Smink.
Ambachtelijk brood, maar ook koffie-to-go
Valerie kwam tweeënhalf jaar geleden bij Oscar toen de bakkerij werd overgenomen door een nieuwe eigenaar. Een ondernemer met ruime ervaring in de retail, die na een eerdere verkoop op zoek was naar een nieuwe uitdaging, gecombineerd met liefde voor desembrood. Met die overname kwam ook een nieuw concept: niet langer alleen ambachtelijk brood, heerlijke viennoiserie- en patisserieproducten, maar ook koffie-to-go en sandwiches. Retail én een klein beetje horeca. Valerie, die zelf een achtergrond in de horeca heeft, herkende de uitdaging. “Je hebt dagverse producten. Het moet kwalitatief goed zijn.” Het moet erin gaan als zoete koek.
En binnen dat geheel stuurt Valerie aan: van personeelszaken en inkoop tot de backoffice, de sandwichkaart en alles wat er verder tussen wal en schip dreigt te vallen. Haar rol? Zorgen dat alle ballen – of beter gezegd: broodjes – in de lucht blijven. Daarbij is ze altijd nauw betrokken bij het team. Ook bij de plussers die het brood bij de winkels bezorgen.
De betrouwbaarheid van plussers
Toen Valerie bij Oscar binnenkwam, waren de bezorgers via Actief65+ er al. De samenwerking was er al onder de vorige eigenaar, en ging bij de overname gewoon door. Inmiddels rijden er vier bezorgers voor Oscar, elk hun eigen dagen. Allemaal via Actief65+.
De keuze voor plusser-bezorgers bevalt Valerie uitstekend. “Mijn ervaring is heel positief.” Wat haar het meest opvalt, is de betrouwbaarheid. Om vier uur ’s ochtends starten de chauffeurs, want om zeven uur moeten de winkels open. “Dus de bezorgers moeten er gewoon elke ochtend op tijd zijn. En niet om drie uur ’s nachts een berichtje met: ‘ik voel me niet lekker’. Dan hebben we echt een probleem.” In tweeënhalf jaar heeft ze dat probleem met de plussers nog nooit gehad.
Maar het gaat verder dan op komen dagen. “Ze doen hun werkzaamheden gewoon goed. Als er problemen zijn, lossen ze het wel weer op. Ze zijn proactief. Als er iemand uitvalt, pakt een ander de dienst. Ze hebben veel voor elkaar over.”
Verantwoordelijkheidsgevoel
Het verschil met jongere werknemers zit hem voor Valerie niet zozeer in leeftijd als wel in generatie. “Die werkmentaliteit is gewoon anders dan bij de jonge generatie van nu. Ze melden zich niet zo makkelijk af; ze zijn er. Elke keer.
Tegelijk let ze op de fysieke kant. Bezorgen bij Oscar is geen licht werk: laden, sjouwen met bakken in binnensteden waar je de vrachtwagen niet altijd kwijt kunt. “Ik leg er echt de nadruk op: ‘jongens, dit is een fysiek pittige job.’” Daarom laat ze nieuwe bezorgers altijd eerst een proefrit rijden. Gemiddeld rijden ze vier ritten met iemand mee. “Want je weet niet hoe het proces gaat, je weet niet waar alles staat en hoe de ritten lopen.” Pas als de bezorger en logistiek manager allebei het gevoel hebben dat het goed gaat, rijdt iemand alleen. “Het is allemaal in samenspraak.”
Die aandacht voor het inwerktraject is belangrijk. Valerie stelt zich voor hoe het als plusser is om opnieuw te beginnen. “Je hebt een heel leven gewerkt en alles opgebouwd. Je kende iedereen in je werkomgeving. En dan ga je nu in een nieuwe omgeving aan de slag en sta je weer onderaan de ladder. Dat is spannend.”
Bezorgers die ook signaleren
De sleutel, zegt Valerie, is eenvoudig: “Mensen moeten voelen dat ze gehoord worden. Daar begin je al mee. Dat is je start met elkaar.” Als er iets speelt, communiceren de bezorgers het naar haar toe. Dan kan ze er iets mee doen: een gesprek voeren, iets oplossen. “Persoonlijk contact is heel belangrijk.” Ze maakt ’s ochtends een praatje met de chauffeurs als ze er is. Nu het bedrijf groeit en er een logistiek manager tussen zit, probeert ze dat vast te houden. “Als het niet lekker loopt, pak ik het altijd wel op.”
Dat de plusser-bezorgers er ook daadwerkelijk bovenop zitten, dat ze niet alleen komen werken, maar ook meedenken: dat merkt ze aan kleine dingen. “Ze signaleren dingen bij de winkels die ik vanuit het kantoor niet zie.” Soms brengen ze ook ideeën in. “Dat is altijd leuk om te horen, en ze zijn ook niet te voorzichtig om het te delen.”
Aan bedrijven die twijfelen of plussers iets voor hen zijn, heeft Valerie een korte boodschap: “Wij hebben er vanaf het begin af aan een heel positieve ervaring mee.” Ze denkt even na. “Ze zijn er gewoon altijd. En ze doen het omdat ze het leuk vinden. Zolang het leuk is, doen ze het. En anders stoppen ze ermee.” Ze lacht. “Maar ze zijn er nog.”


